Štěňáka - Volný pejsek 

Z důvodu na poslední chvíli zrušené rezervace se v domovské CHS naší Belsué "Lafi" a Corazonka "Tazzyho" uvolnil krásný a silný pejsek po vynikajících a nadstandardně zdravotně vyšetřených rodičích. 

Matkou je sestra našeho Corazonka - Cariňena (HD A, ED 0/0, PL 0/0, LTV 0, CMR 1 N/N, DM N/N, DOV clear, DNA), složen test povahy R.A.C.P., vysoce hodnocená specialisty na plemeno, otec vrhu CH Francie, Belgie a Finska Piarrouye Du Mas De Beauvoisin (HD A, ED 0/0, PL 0/0, CMR1 N/N, DM N/P, DOV prostý (2023), GT N/N, srdce clear) pochází z Belgie, z chovu jedné z neuznávanějších a dlouholetých chovatelek PHP paní Arielle Durigneux. 

Více informací na webu CHS www.patouvontraumberg.cz

Momentky z procházek... 

... jaro už o sobě dává znát, krásné počasí si tak užíváme na procházkách. Nutno podotknout, že byť jsou holky vychované, tak jako většina pyrenejských horských psů mají v sobě hluboce zakořeněnou jistou svéhlavost pastevců a všudypřítomné srnky, krávy na pastvách a další zajímavé "objekty zájmu" jsou pro nás (resp. spíše pro mě) občas opravdovou výzvou.  Gábinka již zahájila svoji koupací sezónu (kdyby bylo na ní, tak by to bylo mnohem dříve, ale já její  pokusy o skok do vody v zimním období vždy úspěšně zatrhla - má to se mnou opravdu těžké). 

Naše procházky poslední týdny spíše připomínají zápasy v bahně a tak si užíváme každý den, kdy o sobě zima dá ještě vědět.. no není u nás krásně?

První sníh.. 

Začátkem prosince zasypal Českou republiku sníh, teploty se usadily hluboko pod bodem mrazu. Holky si sněhovou nadílku užívají, především Gábinka, která miluje "norování" ve sněhu, kterého přes víkend napadlo přes 30cm 

Listopad 2023

Dny se nezadržitelně zkracují a naše procházky už tradičně doprovází západ Slunce, což sice nabízí nádherné scenérie, ale domů se vracíme již za černočerné tmy.. 

Přidána nová sekce

Vzhledem k tomu, že se naše "brabantí rodina" pomalu ale jistě rozrůstá, tak jsem pro naše "opičky" vytvořila sekci BRABANTÍCI, kde najdete informace o našich psech, novinky, výsledky výstav i fotky z každodenních aktivit

Holky si slunečné a nezvykle teplé říjnové počasí užívají na procházkách... život mimo město je někdy komplikovaný, ale tyto momenty za to bezpochyby stojí.

Klubová výstava KPP 

V polovině října se již tradičně konala v krásném prostředí Kadlcova mlýna klubová výstava Klubu pyrenejských plemen, tentokrát přijal posuzování pan rozhodčí a chovatel PHP pan Richard Capel z Francie. 

Po dlouhém zvažování jsem se rozhodla vzít tentokrát jen Lafi, byť přihlášen byl i Corazonek. Společně s maminou jsme vyrazily tedy v ryze dámské sestavě směr Brno již v pátek, tento víkend jsme pojaly formou výletu a hlavním cílem byl odpočinek a příjemný relax u sklenky vína, který jsme si obě po posledních hektických týdnech bezpochyby zasloužily. Lafi si to, že jela sama jako "mamánek" užívala.. a teď k samotné výstavě.

Posuzování bylo pečlivé a dlouhé, rozhodčí známky, pořadí a hodnocení psů vysvětloval i přítomným divákům a  vystavovatelům, což velice oceňuji, obzvlášť když na výstavě bylo tolik přihlášených psů. Na tř. šampionů fen přišla řada až v pozdních odpoledních hodinách, pro Lafinku "tyto časy" už nejsou úplně ideální, byť jsem se snažila ji celý den držet v pohodě a dopřát jí dostatek odpočinku, tak vím, že takto pozdě se jí prostě a jednoduše nechce. Ačkoli nadšení jí po celodenním čekání opustilo, tak jako tak se předvedla dobře (v rámci možností). Velice mne potěšila slova chvály na na její výraz a hlavu, kterou rozhodčí ocenil jak v soukromém hovoru po určení pořadí, tak pak v celkovém hodnocení pro diváky. A jak řekl "Bohužel není mladší a na horní linii je její věk znát". Což já samozřejmě vím, čas nezastavíme a s výsledkem V3 v takové konkurenci jsem nadmíru spokojená.

Gratuluji také "naší neteři" Arance (De Huesca Patou von  Traumberg), která se předváděla s nadšením, které by ji mohl kde kdo závidět a na své úplně první výstavě získala ocenění BIS dorost! 

Velké poděkování patří KPP za skvěle zvládnutou organizaci a průběh výstavy. Za fotku děkuji Ele Švorcové, lepší fotku z kruhu jsem nikdy neměla.

Posudek: Silná fena střední velikosti, dobrý výraz, výrazné oči, výborný pigment, nůžkový skus, kompletní chrup, výraznější nadočnicové oblouky, správný pohyb tam a zpět, poloviční arroundera, funkční pohyb

Podzim u nás...

Na jihu Čech se okolí pomalu začíná ladit do podzimních barev a my si tyto slunečné dny užíváme na procházkách v okolí. Gábinka ani přes mé protesty nevynechává v těchto chladných dnech své pravidelné "koupele" v rybníku

Život na farmě..

Corazon "Tazzíček" se seznamuje s novými přírůstky na farmě a svými "svěřenci" - mini oslíky

Argelès-Gazost, Francie 2023

Odkud začít... Do téměř 2000 km vzdáleného Argelès-Gazost jsme společně s Jitkou vyrazily již v úterý, abychom my i naši psi měli dostatek času na odpočinek po takto náročné cestě. V polovině září se již tradičně konala Nationale d‘Elevage, která je takovým „pyrenejským svátkem“ a vzhledem k tomu, že na tento rok připadá 100. výročí klubu R.A.C.P., tak pořadatelé uskutečnili v sobotu ještě „Mondiale des races pyrénéennes“ tedy Světovou výstavu pro pyrenejská plemena.

Celý víkend probíhal v duchu 20. a 30. let, mnoho vystavovatelů i pořadatelů mělo dobové kostýmy, přihlášeno bylo na N.E. Chiens Pyrénéens přes 400 psů!

Corazonek v pátek úspěšně absolvoval test povahy se známkou „excellent“. Můj hlavní cíl byl tedy splněn. Již v pátek jsme se setkali s mnoha „starými“ přáteli i známými, se kterými jsme se doposud znali jen skrze sociální sítě a jak Lafinka, tak Corazonek si pozornost náležitě užívali.

V sobotu Corazonek nebyl ve své kůži, oproti ostatním dním už nevyhledával pozornost lidí a spíše „polehával“ a celkově působil velmi nervózně... přisuzovala jsem to náročnému programu, daleké cestě, rušnému prostředí i odloučení od domova – přece jen prostředí výstav pro něj není tolik přirozené, jako ochrana zvířat na farmě, kde žije a takto daleká cesta pro něj byla premiérou.

Nastupoval ve třídě šampionů, avšak naprosto přehnaně reagoval, když jej rozhodčí chtěl prohmatat, proto jsme kruh opustili jako „NE PEUT ÊTRE JUGÉ“ (Neposouzen). Stále jsem si říkala, že prostě „nemá svůj den“…. V neděli posuzoval pan rozhodčí Alain Pecoult, se kterým jsme se v pátek setkali na testu povahy a Corazonek se od něj nechal bez problémů prohmatat, vč. uší i zubů, byla jsem tak mnohem klidnější (foto z testu povahy s p. Pecoultem vlevo). Ale ani v neděli se situace nezměnila. Rozhodčí si ho však pamatoval a sám nechápal, kde je ten klidný pohodář z pátku…

 Po našem návratu jsem se všimla, že má v moči krev. Po vyšetření na klinice mu byl diagnostikován silný zánět a já dostala odpověď na nevyřčenou otázku „Proč?“. Samozřejmě pro nás je jedinou prioritou, aby byl co nejdříve v pořádku a mě jen mrzí, že jsem se toho nevšimla dříve a vystavila jsem ho obrovskému tlaku výstavy, což pro něj muselo být extrémně nepříjemné a stresující.

Lafinka oba dny nastupovala v odpoledních hodinách, teploty byly vysoké a bylo vidět, že i ona je hodně unavená. Oba dny získala známku výborná, v neděli byla i v pořadí (excellent 6).

Na výstavě jsme se setkali s Lesley Waters a jejím nádherným Zimbou (Zagal de Alba de los Danzantes), který získal r.CAC, byl vybrán do soutěže o nejlepší výraz, v závěrečných soutěžích zvítězil se svými potomky (vč. našeho Corazonka) v soutěži „Meilleur lot de reproducteur du jour“ a v neděli se svým chovatelem a dalšími jedinci z CHS De Alba de los Danzantes „Meilleur Lot d'Affixe du jour“.

Děkuji Marcovi a Bernardine za obrovskou podporu po celé dny a hlavně Jitce, že zvládla takovou cestu jako „jediný řidič“. Jejím holkám gratuluji k zaslouženým úspěchům.

Ačkoli pro nás výlet nedopadl podle představ, hlavní je, aby byl Corazonek brzo v pořádku.. a kdo ví, třeba si výlet do Pyrenejí někdy zopakujeme..


Léto 2023

Léto je v plném proudu, a ačkoli je Lafi letos i uprostřed léta ve výborné kondici, rozhodla jsem se dát si od výstav pauzu. Místo "sbírání titulů" trávíme tyto horké letní dny večerními procházkami a koupáním v rybnících, kterých máme v naší nové domovině na jihu Čech nespočet. Není pochyb o tom, že i naše pyrenejské holky tuto formu prázdnin uvítaly. 

Coeur de Lionne "Klárka"

S Lafi jsme navštívily její dceru Klárku v jejím domově v Německu. Klárce je 9 měsíců, z návštěvy měla obrovskou radost a své mamince od první chvíle doslova skákala po hlavě, Lafinka, ač to bylo po Klárky odchodu jejich první setkání, se k ní chovala velmi něžně, vybízela ji ke hře a po celou dobu návštěvy tvořily nerozlučnou dvojku.

CACIB Gießen 18.6.2023

Do Německa jsme se nakonec neplánovaně vydaly jen s Lafi. Corazonek "Tazzy" se momentálně nachází na vrcholu línání a také jsem měli v plánu navštívit Klárku, která se hárá, proto Corazonek zůstal tentokrát doma.

V sobotu jsme navštívili Lafinky dceru Klárku (Coeur de Lionne L'Antre du Patou) a její majitele. Klárka měla z návštěvy obrovskou radost a své mamince od první chvíle doslova skákala po hlavě, Lafinka ač za sebou měla téměř 7h cestu ji přijala láskyplně a po celou dobu návštěvy tvořily nerozlučnou dvojku. Pořídila jsem i několik fotek, avšak fotit "pyreneje v letu" byl nadlidský úkon.

V podvečer jsme se přesunuli do hotelu "An der Burg" v krásném prostředí hradu s dech beroucím výhledem na město. Jak v hotelu, tak nedaleké restauraci byli velice vstřícní ke psům a všude jsme byli vítáni.  

A teď k samotné výstavě. Posuzoval pan rozhodčí Leoš Jančík, kterého sice dobře známe, avšak Lafi zatím ještě neposuzoval. Věděla jsem, že se jedná o rozhodčího velice přísného, který se neostýchá zadat "Déčko" ani ve třídě šampionů a striktně trvá na nesení ocasu dle standardu, proto jsme jeli spíše "na výlet" a neměla jsem žádná přehnaná očekávání, byť je Lafi stále ve výborné kondici a plně v srsti.

Během dopoledne se výstaviště proměnilo v "peklo na Zemi" neboť teploty atakovaly 30°C! Obrovskou poklonu zaslouží pořadatelé, kteří v plně klimatizovaných halách dokázali po celý den udržet příjemný chládek a pro psy i jejich majitele tak bylo čekání o mnoho snesitelnější. Venkovní travnaté "venčící plácky" byly ve stínu, všude čisto a jako bonus prostorné kruhy plně pokryté kobercem.

Lafi se předvedla s elánem a nadšením sobě vlastním a v konkurenci dalších psů a fen získala ocenění výborná 1, CAC, Anw. Dt. Ch. VDH. CACIB a BOB!

Na fotce společně se psem Vi'Skaly's Desmond Tutu - BOS

Klárka (9 měsíců) s Lafi

Štěňátka v CHS Vi'Skaly's, Švédsko

V CHS Vi'skaly's se po úspěšném krytí narodilo 5 štěňat ze spojení Corazon Patou von Traumberg a Cerbillona De Alba De los Danzantes, Jedná se o velmi harmonický vrh, všechna štěňátka mají pravidelné znaky a výborný pigment. Všichni jsou již zadaní. 

Od tohoto spojení mám velké očekávání a jsem zvědavá na další vývoj štěňátek. 

Klubová výstava KCHMPP 29.4.2023

Posuzování na výstavu přijala specialistka na plemeno paní Elina Haapaniemi z Finska, ač se jedná o velmi uznávanou rozhodčí, která posuzuje i v zemi původu, tak bylo přihlášeno jen 23 PHP. Ačkoli jsme měli již možnost být od této rozhodčí posouzeni v roce 2022, nejeli jsme na výstavu s přehnanými očekáváním. Posuzování probíhalo i přes nepřízeň počasí velmi pečlivě a korektně, a samozřejmě dle očekávání, také velmi přísně.  Na výstavě jsem měla přihlášenou tentokrát i Lafi, která je po "mateřské dovolené" ve skvělé kondici (až blahobytné - což rozhodčí nezapomněla zmínit). 

Corazonek obstál v konkurenci dvou psů ve třídě CH (oba pocházející ze země původu) a získal ocenění V1, CAC a vzhledem k tomu, že stejně jako v Praze byl jediným psem, který toto hodnocení získal tak nám byl rovnou udělen i titul KLUBOVÝ VÍTĚZ a následně BOS. 

Lafinka byla ve třídě CH se svojí polosestrou Cariňou, která třídu vyhrála a Lafi si tak odnesla krásný posudek s oceněním Výborná 2, r.CAC.  CAC a BOB získala stejně jako v roce 2022 na MVP v Praze Cariňa, aneb "zůstalo to v rodině"

Na výstavě se předvedla i fenka Belle de Nuit z našeho "B" vrhu, která ve třídě mladých získala známku "D".  Velice dobře vím, že této rozhodčí neunikne ani nejmenší nedostatek nebo odchylka od standardu, i přesto se v mých očích se jedná o velmi nadějnou fenku. Majitelům děkuji za příkladnou péči. .

Pomyslnou "třešničkou na dortu" byly závěrečné soutěže a přestože Lafinka předvedení trochu "bojkotovala" (respektive odpoledne už bojkotovala úplně vše) společně s Tazzíkem obsadili v soutěží párů (z celkového počtu 30ti přihlášených párů) 3. místo (BIS-3). K Lafinky velké "radosti" jsme hned nastupovali do soutěže o Nejlepší chovatelskou skupinu, kde jsme společně s chovatelkou Jitkou a její Cariňou obsadili krásné 2. místo (BIS-2). 

Za fotky děkuji Jitce K. https://www.patouvontraumberg.cz/ a za velkou podporu Heleně, která se o Tazzíka skvěle stará 

Posudek Corazon: 3 y.o. white with little gray, masculine male, very nicely put together, carries a little extra weight, exc. head, bauetiful eyes, correct pigmentation, good height of leg, enough angulation, corr. double declaws, strong move

Posudek Lafi: 5 y.o. bitch, white with some blaireau, feminine and well made good skull, muzzle needs a little more fillings, well set ears, very goof bone and feet, balanced angulation,  corr. double declaws, very good reach and drive, tail makes a good wheel

BIS-2 (CHS Patou von Traumberg)

BIS-3 v soutěži Nejlepší pár

Corazonek "Tazzy" 

Novinky z roku 2021


Novinky z roku 2022

Novinky z roku 2020

Pro lepší přehlednost webu jsou nově novinky z předchozích let přesunuty!


Novinky z roku 2019

Pro zobrazení novinek z předchozích let klikněte na obrázky níže.